Šijeme doma na kolene: Potreby na šitie

2013-10-13

Potreby na šitie nie sú práve najlacnejšia záležitosť. Keď som si prvýkrát kupovala v obchode látku, bola som prekvapená, aké je to všetko drahé. Veď za tie peniaze si kúpim hotové oblečenie! A preto som začala rozmýšľať, či by sa materiál na šitie nedal zohnať inde.

Alternatívy samozrejme sú, hlavne ak sa človek uspokojí s látkou, ktorá už mohla byť používaná. Recyklovanie je úžasný spôsob, ako vyrobiť zo starého nové a nemať pri tom skoro žiadne náklady. Stačí sa trochu poobzerať, povedať o svojom zámere známym alebo zájsť do najbližšieho sekáča. Často dostávam od rodiny kopec vyradeného oblečenia, dokonca nikdy nenoseného a veľa vecí dokážem ešte zužitkovať. Na šitie predsa možno použiť ľubovoľnú látku, ak nám vyhovuje vzor a materiál nie je poškodený. Určite vám napadne niečo, čo sa z nej bude dať vytvoriť. Hoci aj len nejaký doplnok alebo drobný detail.

Šijací stroj je, prirodzene, pri šití veľkým pomocníkom. Možno máte šťastie a nejaký sa v rodine nájde. Veľa ľudí si v minulosti šilo doma a možno sa im stále niekde povaľuje stroj na šitie, na ktorý sa teraz už len práši. Na jednoduché domáce šitie to postačí, bolo by zbytočné kupovať nový. Ak máme v pláne robiť len drobné úpravy odevov, tieto sa dajú zvládnuť veľmi dobre aj v ruke. Naučiť sa šiť ručne je veľmi užitočná zručnosť, ktorá sa neraz zíde.

Jednoduchým spôsobom, ako trochu ušetriť na výdavkoch, je aj opätovné použitie zipsov, gombíkov a iných doplnkov. Predtým, než vyhodím staré oblečenie, odpáram z neho všetky zipsy, háčiky, patentky a iné drobnosti, ktoré by sa dali ešte použiť.

Pokiaľ ide o nite, tak pravdaže množstvo udáva cenu. Ak šijem pravidelne a môžem si byť istá, že bielu a čiernu niť budem používať často, môžem si rovno kúpiť cievku s 5000 yardami návinu za nejaké 2 eurá, než kupovať malé cievky po 100 metroch vždy za 35 centov. Tieto obrovské cievky mám už veľmi dlho a zdá sa mi, že sa vôbec nemíňajú. :D

Toto sú podľa mňa základné veci, ktoré budeme pri šití potrebovať. Ďalšie pomôcky ako krajčírsky meter, nožnice a špendlíky by nemali byť žiaden problém a môžeme šiť! Na výrobu strihov môžeme použiť napríklad noviny alebo baliaci papier. Strih prekreslíme na látku ceruzkou alebo kriedou, oboje sa vyperie.

Často odporúčajú zilión ďalších položiek, ktoré vraj potrebujete a mali by ste si ich kúpiť (rôzne pravítka, podložky, koliesko na pretláčanie strihovej predlohy...). Niekto to možno považuje za užitočné, podľa mňa sa to v pohode dá aj bez nich. Toto bola podľa mňa celá základná výbava, ostatné sa dá nahradiť alebo okašľať. :D

V sume, ja si zháňam potreby kde sa dá. Ako to riešite vy?Komentáre k článku

Pridať komentár:
Meno*: Pohlavie: on ona ono oni
URL/web: zapamätať? (použije cookies)
blah:   Antispam*: ( 11 plus 6 je ? )
Text*: * treba vyplniť aspoň polia označené hviezdičkouCtení čitatelia, toto je INTERNET. Čo sa tu píše, môže byť fikcia, polopravda, holá pravda alebo neexistovať. Akákoľvek podobnosť s čímkoľvek je možno výplod vašej fantázie. Ak s hocičím nesúhlasíte, máte právo opustiť stránku a zdržať sa komentára. Komentáre môžu byť zmazané. Za podporu webu patrí vďaka M@trixXovi. Blog bol presťahovaný a od 2017 funguje výhradne na tejto adrese. Všetky práva vyhradené.

Dear readers, this is Internet. Don't accuse me of truths or halftruths. Everything you read can be fiction or result of your imagination. If you don't agree with anything, it's your problem. You have right to leave and not comment. Comments can be deleted. Special thanks for support goes to M@trixX. All rights reserved.