Rumunsko na bicykli | deň VI

2017-11-19

Aluniș - Întorsura Buzăului (odhadom 68 km)

Deň začíname trepaním sa do kopca, asfalt samozrejme za chvíľu končí a mení sa na obsranú necestu. Myslíme si, že už sme takmer hore, lebo domov začína byť viac nakope a zrovna keď nahlas rozmýšľame, "koľko asi sa ešte potrtkáme do kopca", zastaví pri nás auto a pasažieri sa nás pýtajú na cestu. Nás. Tak sa spolu ideme opýtať nejakého miestneho dedka. Ja mám síce z toho trt, lebo po rumunsky rozumiem len "manastirea rupestra", ale pochopím smer, ktorým dedko ukazuje. Našťastie je to hneď za rohom. Nachádzame tam cintorín s kostolíkom, ktorý je čiastočne vysekaný do skaly. Narozdiel od Agatonulov, ktoré sú uprostred lesa ako keby ich priniesli mimozemšťania, tuto je aspoň bralo, do ktorého kostol a niekoľko kamenných komôrok vydlabali. Je to pekné. V kostole sú ozdobné zlaté relikvie a všakovaké iné artefakty a normálne je stále otvorený, tak že hocikto môže slobodne vojsť a vyjsť. Rumunskí cigáni sú asi pobožnejší a turistov sa tam veľa nedostane, keď im ešte nikto nič neukradol.

Podľa internetu by tam niekde mali byť ďalšie skalné obydlia, ale očividne k nim nevedú žiadne smerové tabule a nič nenájdeme, tak ideme dole, bo už sme hladní. V prvom magazín mixte po ceste kupujem nejaké keksy, lebo nič iné nemajú. Majiteľ sedí vonku pri otrieskanom drevenom stole a lúšti krížovku. V kráme má vrecia zemiakov, vrecia nejakých pilín a na poličkách ďalšie random veci, z toho skoro nič jedlé. Keď nám už po niekoľkáty raz zmizne asfalt pod kolesami a na 200 metroch pokračuje len šuter, už sa tomu ani nečudujeme. Neskôr sa pripájame na hlavnú do Brašova, poctivo si odkrútime ešte pár kopcov a potom už sa vezieme relatívne po rovine popri rieke Buzau.

Cestou sme narazili na nejaké vodné dielo a dostali chuť sa okúpať. V priehrade sa to nedalo, ale kúsok ďalej bolo možné zliezť k rieke. Bohužiaľ som spravila nie veľmi potešujúci objav: asi som si zabudla zabaliť aj náhradné legíny, lebo mám podľa všetkého so sebou iba jedny. Už teraz fungujem na jedinom tričku s krátkym rukávom, ktoré obdeň periem a striedam s tričkom s dlhým rukávom. Na tomto výlete som trochu zenadbala garderóbu.

V ten večer kempíme na celkom slušnej pokosenej lúke. Okolo nás behá nejaký hafan, ale nakoniec ide preč. A v noci nás samozrejme zobudí balkánska diskotéka.

Komentáre k článku

Pridať komentár:
Meno*: Pohlavie: on ona ono oni
URL/web: zapamätať? (použije cookies)
blah:   Antispam*: ( 11 plus 6 je ? )
Text*: * treba vyplniť aspoň polia označené hviezdičkouCtení čitatelia, toto je INTERNET. Čo sa tu píše, môže byť fikcia, polopravda, holá pravda alebo neexistovať. Akákoľvek podobnosť s čímkoľvek je možno výplod vašej fantázie. Ak s hocičím nesúhlasíte, máte právo opustiť stránku a zdržať sa komentára. Komentáre môžu byť zmazané. Za podporu webu patrí vďaka M@trixXovi. Blog bol presťahovaný a od 2017 funguje výhradne na tejto adrese. Všetky práva vyhradené.

Dear readers, this is Internet. Don't accuse me of truths or halftruths. Everything you read can be fiction or result of your imagination. If you don't agree with anything, it's your problem. You have right to leave and not comment. Comments can be deleted. Special thanks for support goes to M@trixX. All rights reserved.