Santuario de la Difunta Correa

2018-03-14

V Argentíne sú rozšírené ľudové kulty, ktoré uctievajú všelijakých "neoficiálnych" svätých. Veľmi populárna je napríklad zázračná žena Difunta Correa. Podla legiend žila niekedy v 19. storočí a s deckom na prse sa vydala hľadať svojho muža. Počas putovania vyprahnutou argentínskou krajinou zomrela od smädu. Keď jej telo o niekoľko dní našli pastieri dobytka, dieťa stále žilo a cicalo mlieko z jej pŕs. Po krajine vzniklo množstvo svätyní, kam Difunte jej vyznávači nosia obetiny a prichádzajú prosiť o milosti. Ľudia jej stavajú búdky vedľa ciest, kde sa šoféri a pútnici zastavujú, aby načerpali silu a pomodlili sa za šťastný návrat domov. Nechávajú jej všelijaké predmety, napríklad ženy ktoré si vymodlili vydaj prinášajú svadobné šaty. Okrem toho uctievači často nechávajú Difunte poloprázdne fľaše, takže tieto "sväté" miesta pripomínajú skôr skládku plastového odpadu.

Ďalším populárnym ľudovým svätcom je Gauchito Gil, bandita na štýl Robina Hooda alebo kresťanský svätec San Expedito, o ktorom nikto iný v živote nepočul, ale v Argentíne je veľmi obľúbený.

Komentáre k článku

Pridať komentár:
Meno*: Pohlavie: on ona ono oni
URL/web: zapamätať? (použije cookies)
blah:   Antispam*: ( 9 plus 2 je ? )
Text*: * treba vyplniť aspoň polia označené hviezdičkouCtení čitatelia, toto je INTERNET. Čo sa tu píše, môže byť fikcia, polopravda, holá pravda alebo neexistovať. Akákoľvek podobnosť s čímkoľvek je možno výplod vašej fantázie. Ak s hocičím nesúhlasíte, máte právo opustiť stránku a zdržať sa komentára. Komentáre môžu byť zmazané. Za podporu webu patrí vďaka M@trixXovi. Blog bol presťahovaný a od 2017 funguje výhradne na tejto adrese. Všetky práva vyhradené.

Dear readers, this is Internet. Don't accuse me of truths or halftruths. Everything you read can be fiction or result of your imagination. If you don't agree with anything, it's your problem. You have right to leave and not comment. Comments can be deleted. Special thanks for support goes to M@trixX. All rights reserved.