Prečítané: Uprooted

2019-05-13

Preklad nazvali Ve stínu hvozdu a je to taká Kráska a zviera, kde kráska nie je ani tak pekná a zviera je čarodej-Drak, ktorý žije vo veži, všetci ho neznášajú a raz za čas si odvedie nejakú dedinskú dievčinu.

Začína to sympaticky, ako také rozprávko-idné pastorálne fantasy plné stredovekých dediniek, prírody a vidieku. Predstaviteľom zla je v tomto prípade les - temný, hrozivý Les, ktorý občas niekoho zhltne, posadne alebo vypustí oblak peľu čo poničí úrodu. Páči sa mi koncept, že Les samotný je zákerná, zlovoľná entita, ktorá disponuje určitou zlomyseľnou inteligenciou, aby škodila ľuďom a výborne to zapadá do obrazu temnej rozprávky, ktorú som si pod týmto titulom predstavovala. Atmosféra je správne pochmúrna, s pažravým lesom pod nosom a ešte aj s desivým, tajomným čarodejom za chrbtom, čo si pravidelne odvedie jednu nevinnú dcéru.

Keď sa Agneška dostane do veže, začne to byť trochu pofidérne, napríklad sa často rieši, čo má oblečené a ako je strašne krepá, vždy sa zašpiní alebo rozsype veci. A tiež je táto časť dôsledne venovaná vykresleniu toho, aký je Šarkan bastard, stále ju ponižuje, uráža a je k nej odporný. Zlochlapecké mužské charaktery môžu byť niekedy fakt sexy, ale tu to bolo takmer kruté. Takže nechápem, prečo a ako sa do neho Agneška nakoniec buchla. Aj "romantické" scény boli totiž také divné, že v jednej chvíli sa hádali a reval po nej a hneď nato ju pobozkal. Nie je to úplne zlá zmena oproti všetkým tým YA fantasy, kde ju idol jej srdca nepochopiteľne zbožňuje a stalkuje, ale zase som nechápala, odkiaľ to dokelu prišlo? Veď si za celý čas neukázali žiadne známky náklonnosti!

Aby som bola úprimná, celý Šarkan sa mi dosť ťažko chápal. Bol to zatrpknutý hulvát, lebo mal škaredú minulosť a pri tom sa rozhodol, že sa obetuje pre spoločnosť... a preto sa mu môže tolerovať pár manierov? Ako že si bude brať dievčatká... Ktoré potom vráti nepoškodené, vzdelané a bohaté a všetci ho zato nenávidia? Wtf, prečo? A čo to je vôbec za chlapa, dokelu? Nechával si poslať pekné panny a nebol žiaden sex? Fakt by mi pripadalo normálnejšie, keby tie baby aspoň preťahoval, ako hentaká podivná existencia. A keď ho konečne zviedla Agneška, tak sa ďalej choval rovnako nemožne a potom zdrhol? Aby ju nakoniec ako v každej priemernej romantickej komédii na konci vyhľadal, lebo si to konečne uvedomil...? Ale aspoň sa to nezvrhlo čisto na cukríkovú romancu.

Agneškin problém bol, že od samého začiatku proklamovala, aká je vo všetkých smeroch obyčajná a zrazu z ničoho nič sa z nej vykľula najväčšia čarodejnica, ktorá všetkých ostatných hravo strčí do klobúka. A zakiaľ ostatní magiči používali aspoň formulky, ktoré zneli jak niečo ako asdfghjk, ona len zaspievala hocijakú blbosť ako medveďku, daj labku a vyčarovala takmer hocičo z rukáva. A tiež tam bolo viacej takých pasáží, kde spravila len eniky beniky kliky bé - a všetko je hotové, všetci zázračne prežívajú a vyliečujú sa. Máme tu les, z ktorého sa ešte nikdy nikto nevrátil? Bez problému, Anežka to dá v pondelok ráno nenamaľovaná a bez kávy a ešte cestou kopu ľudí pozachraňuje. Nemám rada tieto bezprecedentné, takmer biblicky zázračné skutky hrdinov, ktorí ešte pár kapitol dozadu boli totálne neschopní!

Neskôr sa dej presunie do mesta na kráľovský dvor, lebo zlo už posadlo celú vládnucu dynastiu a prakticky sa blíži koniec sveta. Zrazu sa celá krajina ide zosypať, ide sa bojovať s inými krajinami a tak ďalej, deje sa toho rýchlo veľa naraz. Hoci doteraz sa rozrastal pozvoľne, odrazu má Les už skoro vyhraté. Kvôli mne sa to nemuselo až tak dramaticky vyhrotiť, desivá prítomnosť creepy lesa by mi stačila, no pripletú sa tam ďalšie udalosti a bitky a trochu som sa v tom stratila. Našťastie z Agnešky sa medzičasom popri jej úspešnom magikovaní stala sebavedomá a emancipovaná žena a keď sa im to všetko podarí poriešiť, tak idú na poslednú zúfalú výpravu do Lesa.

Les bol podľa mňa super postava, ak ho môžem nazvať postavou, a aj jeho príbeh sa mi zdal dobrý, aj keď by som bola šťastnejšia, keby k nemu nebolo toľko dlhých opisov proste stromov. Aby som to zhrnula, páčila sa mi zápletka o podlom lese, rozprávkový aspekt celého rozprávania, prírodno-vidiecke prostredie a temná atmosféra. A keď pominiem zdĺhavé opisy, nepochopiteľnú romancu a hrdinkinu úžasnú jedinečnosť, bolo to pre mňa pekné a uspokojivé čítanie.

Komentáre k článku

Pridať komentár:
Meno*: Pohlavie: on ona ono oni
URL/web: zapamätať? (použije cookies)
blah:   Antispam*: ( 17 plus 8 je ? )
Text*: * treba vyplniť aspoň polia označené hviezdičkou