# 19 San Francisco Bay
2024-11-16
Náš pobyt v Kalifornii pokračuje. Tentokrát sme bývali v "Zálive", čím sa myslí záliv medzi San Franciscom a Oaklandom. Našimi hostiteľmi bol postarší bezdetný manželský pár, chlapík mal filipínske korene a pani česko-írske. Je ťažké povedať, že čo je na tejto dobrovoľníckej platforme "normálne" a ako vyzerá klasický hostiteľ, lebo každé miesto je svojím spôsobom osobité. Je však niekoľko trendov, ktoré sa dajú vypozorovať a pár spoločných motivátorov, prečo sa ľudia rozhodnú otvoriť svoj domov cudzincom a cestovateľom.
Ten najprimitívnejší je samozrejme zisk. Zadarmo upratovačka, záhradník, pestúnka a ak máte šťastie aj roboš v jednom? No nekúp to. A z pohľadu dobrovoľníka, grátis kutica a strava v cudzine vôbec nie sú na zahodenie. Takýto primitívny dohovor viac pripomína pracovný pomer než kultúrnu výmenu, lebo obe strany sa snažia z celej veci vytrieskať pre seba čo najviac. Aj keď to časť používateľov nechápe, existujú aj iné pohnútky. Prísť do kontaktu s ľuďmi z druhého konca zemegule, vidieť ako robia veci oni a čerpať inšpiráciu je docela zaujímavé a poučné. Otvára to tie oné, obzory. Je to také cestovanie u seba doma. Mali sme kopu hostiteľov, ktorí sa nudili, chýbala im spoločnosť alebo sa potrebovali porozprávať. Niektorí to robia z nezištných dôvodov, aby pomohli mladým a chudákom bez peňazí. Niektorých baví obklopovať sa zaujímavými hype ľuďmi, lebo to udržiava človeka mladým (
true story). No mali sme fakt všelijakých hostiteľov, z rôznych sociálnych skupín, hocikde na politickom spektre, a proste tak porôzne. U podaktorých sme mali pevne danú "pracovnú dobu" a odrobili si predpísané hodiny. U iných sme spravili pár debilín a oni sa rozplývali, ako sme im veľmi pomohli. Môj dlhý úvod sa blíži ku koncu... Vo veľa ohľadoch boli títo ľudia našimi vysnívanými hostiteľmi.
V prvom rade, mali sme sa o čom rozprávať. A nie že niekto na nás chrlí celý deň a je nemožné ho uťať, ale naozajstný rozhovor, ktorý baví. Boli zvedaví, mali k veci otázky, mali kopec postrehov a vedeli do každej konverzácie vniesť niečo nové. V druhom rade, boli veľmi pozorní, čo sa týkalo našich potrieb. A v neposlednom rade sa nám venovali, chodili s nami na výlety a hrávali po večeroch hry. Mali sme už kopec superhostiteľov, ktorí niektorú zo spomínaných vecí robili fantasticky. Ale je pravda, že s týmito týpkami sme si fakt sadli a mali super spoločný týždeň.
Typický pohľad z Kalifornie: palmy a autá
Sukulentíky - v Kali sa dá dopestovať skoro úplne všetko
Ružová záhrada
Počas našej návštevy sa konali dve veľmi dôležité americké udalosti: Halloween a prezidentské voľby. Halloween je druhý najväčší sviatok v roku a sprevádza ho megalomanská výzdoba. Naša mestská štvrť organizovala súťaž o najlepšiu hallowensku výzdobu a išli sme na prehliadku výhercov. Jedna pani nám rozprávala, že na umiestnenie všetkých dekorácií potrebuje dva týždne a bráva si nato dovolenku z práce. Po zvyšok roka všetky ozdoby drží v prenajatom sklade. Najšialenejšie výzdoby pozostávali z pohyblivých sôch, ktoré vydávali zvuky, falošného dymu, živých hercov alebo premietaných duchov za oknami. Veľa ľudí sedí vonku pred domom, kde majú nachystaný stôl so sladkosťami a čakajú na malých "koledovníkov". Niektorí mali živú hudbu alebo premietali na fasádu horory. Jedni známi povedali, že mali za celý večer 500 návševníkov a rozdali niekoľko kilogramov sladkého.
Druhou veľkou udalosťou boli samozrejme voľby. Naša hostiteľka do nich bola veľmi zainvestovaná, lebo je členkou strany. Celé voľby stoja na človekohodinách dobrovoľníckej práce. Táto teta kontaktuje voličov, ktorí ešte neodovzdali hlasovací lístok a snaží sa ich motivovať, aby nezabudli. Potom existuje ďalší level, keď kontaktujú voličov, ktorí odovzdali neplatný lístok a inštruujú ich, ako podať opravný. No a potom tisícky dobrovoľníkov sčítavajú hlasy. Bolo to veľmi emočné obdobie pre všetkých naokolo a my sme dúfali, že blízko nás nenastanú nijaké nepokoje.
Ale vy asi chcete vedieť, ako to tu vyzerá a pozrieť sa na fotky! Samozrejme, že sme išli na výlet do San Francisca, takzvaného "Es Ef" alebo proste "City". Je to docela cool mesto, jedno z asi troch v USA, ktoré majú slušnú sieť MHD. Pikoškou je, že v celej Severnej Amerike je len 5 miest, kde existujú trolejbusy a SF trolej bol naším štvrtým! Celá oblasť silikónového údolia je známa technologickými vychytávkami a sídlia tu top svetové tech firmy. Neďaleko od nás bolo sídlo Jablka, ich nová budova stála len 5 miliárd doláčov - to je 9 núl. Okrem vychytených milionárskych štvrtí (to znamená niekoľko miliónov, jeden milión koštuje normálne bývanie), sme boli aj vo všelijakých čajnataunoch (politicky nekorektné pomenovanie pre hocijaké menej pekné imigrantské štvrte). Tu už sa pomaly dostávame do miest, kde španielsky hovorí viac ľudí než anglicky.
Trolejbus!
Vďaka naším hostiteľom sme sa viezli po Golden Gate moste, ktorý je vždy zahalený v opare. V okolí je veľmi zaujímavá mikroklíma, od prakticky púšte až po neustálu vlhkú hmlu a chlad, takže každý si príde na svoje. Boli sme v národnom parku pozrieť na kalifornské sekvoje, lebo pre našu hostiteľku, pôvodom z Montany, to je nakrajšie miesto na zemi. Sekvoje sa fakt ťažko fotia, pretože sa proste nezmestia do záberu. Inou zaujímavosťou je soľné jazero, v ktorom je vďaka istému typu baktérií ružová voda. Zvyšok času sme strávili v sekáčoch zháňaním nóbl oblečenia, ktoré budeme onedlho opäť potrebovať.
Škaredý most
Sekvoje
"Banánový slimák"
Bolívia či Kalifornia?
Ak by som mala vypichnúť nejakú "americkosť", tak je to láska k zdvorilostnému tliachaniu a k mamonu. Nevidím zmysel v tom, baviť sa s predavačom na kase, aký to máme obaja dnes dník. Ešte aj chlapík v autobuse, ktorého som okríkla, nech si láskavo stíši hudbu, sa musí opýtať, odkiaľ že to som a zdeliť mi, že bol v Nemecku. To je dôvod, prečo sa Európania zdajú Američanov rezervovaní a nezdvorilí. Amíci sú schopní páliť nesúvisiace otázky rýchlosťou guľometu, pričom človeka ani nenechajú dopovedať odpoveď na prvú z nich. Nemôžeme chvíľu zostať pri jednej téme a nedajbože sa o nej baviť trochu do hĺbky. Preto sa Američania zdajú Európanom povrchní a falošní. Kultúra neustáleho naháňania sa za niečím lepším robí ľudí nestálymi, neúprimnými a až agresívne priebojnými. Všetko je spôsobom, ako sa ukázať a ako si niečo vydobiť, vrátane nadväzovania vzťahov, lebo však ten druhý vždy môže byť potenciálny klient alebo obchodný partner. V starej dobrej sociálnej Európe, kde všetko ľuďom padá do lona a pečené holuby lietajú do gágora, sú ľudia zase tak všeobecne pohodlní, nemotivovaní a pozbavení zodpovednosti. Užime si toto nehorázne porovnanie a nezabudnime sa uraziť.
Z moderného a progresívneho mesta s funkčnou emhádéčkou sa vydávame do ľudskej a autovej džungle. Poreferujem vám o tom už čoskoro!
Komentáre k článku