DIY mánia

2014-02-23

(Téma: Co nedává smysl)

Takže na poslednú chvíľu predsa len aj ja prispievam svojou troškou. Nie je to celé to šialenstvo okolo do it yourself, teda vlastnoručne zhotovených výrobkov, ktoré ma tak trochu zaráža. Každý produkt kreatívnej sebarealizácie je samozrejme chvályhodný a slúži ku cti jeho autorovi. Mám však taký dojem, že niektorí tento pojem veľmi radi používajú pre hocičo aby sa priživili na obľúbenom trende.

Podnetom k tomu, aby som sa o tejto téme rozpísala, bol článok na ktorý som narazila na internete, pomenovaný "Top 11 DIY Fashion Blogs" alebo tak nejako. Pripravila som sa na to, že ma prevalcuje konská dávka kreativity a odnesiem si množstvo tvorivých nápadov, ktoré mi nedajú spať. Po zhliadnutí prvých troch blogov však musím skonštatovať, že aj stránka upsvar-u je asi inšpiratívnejšia ako hento.

To ako vážne? Často nachádzam na podobných weboch desiatky článkov o tom, čo módni návrhári priniesli na móla, čo majú v obchodoch, čo fičí na módnych blogoch. Fajn, tým by sme mali to "fashion". A kde presne je tá "urob si sám" časť?

Niektoré blogerky sa očividne vyžívajú aj týmto smerom a hrdia sa veľkolepými šperkami alebo unikátnymi, povedzme rovno dizajnérskymi kúskami oblečenia. A keď zvedavý čitateľ klikne na návod, aby si tiež pomocou svojej usilovnosti, šikovnosti a alternatívnych zdrojov vytvoril podobnú nádheru, zistí čo? Že šperk na slečninom krku vznikol spojením dvoch normálnych náhrdelníkov. A ktorú časť presne na tom spravím sama? To, že pôjdem do obchodu a kúpim si tam tie dva náhrdelníky? To je tá ohromná tvorivosť?

S oblečením je to to isté. Videla som už desiatky príkladov, kde tvorcovia DIY produktov zašli tak ďaleko, že úplné nové oblečenie ešte s vysačkou "oživili" nejakou totálnou nenositeľnou hovadinou. Je to predsa handmade, originál. Aký to má dopekla zmysel, zničiť dobrú novú vec len za cenu toho, aby som jej mohla dať menovku DIY?!

Vôbec, na tie tri písmenka sa stávam pomaly alergická, každý sa nimi oháňa a oslavuje svoju pseudokreativitu. Moja predstava domáceho tvorenia je, že vezmem niečo, čo je po ruke, ľahko dostupné, hoci aj odpad a sám z toho vyrobím niečo iné, netradičné, pekné. A nie hŕba blábolov o móde a nakupovaní už hotových vecí, zaobalené do pekných fotiek.

Komentáre k článku

Pridať komentár:
Meno*: Pohlavie: on ona ono oni
URL/web: zapamätať? (použije cookies)
blah:   Antispam*: ( 11 plus 4 je ? )
Text*: * treba vyplniť aspoň polia označené hviezdičkou