Vyrábame Auryn

2014-03-02

(Téma: Fantázia)
Začnem odveci.

Nevyčerpateľný svet fantázie, v ktorom je možné úplne všetko, zároveň sa však riadi zákonmi vlastnej logiky. Ožíva v ňom mágia, nadprirodzené bytosti a sily, celá nová realita. Možno tiež patríte k tým, ktorí podľahli fantasy a z toho očarenia sa už nespamätali...

Môj prvý veľký fantasy-zážitok bol film Nekonečný príbeh, ktorý som spoznala niekedy na základnej škole. Bola som unesená. Lietajúci pes Falko, kameňožrút, netopiere, stará korytnačka a ďalší čarovní tvorovia. Ako malý špunt som si nemohla priať viac.

Nedávno som sa k Nekonečnému príbehu vrátila a veľa o ňom rozmýšľala. Koniec koncov, nie je to len rozprávka pre deti. Hovorí najmä o tom, že ríša Fantázia je ohrozená, pretože ľudia prestali čítať príbehy a snívať. Stále sa zmenšuje pohlcovaná Ničotou a hrozí, že čoskoro zanikne úplne. Zachrániť sa dá len novými myšlienkami a želaniami, pomocou ktorých možno fantazijnú ríšu vytvoriť nanovo.

Vo filme chlapcovi pri záchrane Fantázie pomáhal čarovný amulet Auryn. Presne taký Auryn by som si chcela vyrobiť (a potom s ním zachrániť tú Fantáziu).

Auryn si môžeme vyrobiť z modelárskej hmoty, napríklad takéhoto typu.Túto som tuším kúpila voľakedy dávno v Tescu a odvtedy som aj zabudla, že ju mám. :D Konečne ju môžem použiť. Je super, že je biela, takže sa bude ľahko farbiť a dá sa z nej modelovať ako z plastelíny. Po ruke som mala téglik s vodou, lebo hmota na vzduchu vysychá a robia sa v nej trhliny. Tie sa dajú zahladiť namokreným prstom.

Výroba nie je žiadna veda. Vyvaľkáme dva dlhé tenké šúľky. Trochu sa s tým pohráme, aby boli po celej dĺžke pravidelne hrubé.Podľa obrázka ich stočíme do tvaru hadov. Hlavičku majú trochu rozšírenú a sploštenú a chvost zašpicatený. Hadi si navzájom hryzú chvost a sú spletení do tvaru osmičiek. Znamená to dva svety - fantáziu a realitu, ktoré jeden bez druhého nemôžu existovať a oba sa navzájom dopĺňajú (aspoň podľa nemeckej wikipédie). Každopádne sa mi to zdá vážne cool a chcem svoj vlastný Auryn!

Môj váľok pri ohýbaní trochu popraskal, ale to mi nevadí, ten vzor pripominá šupiny.

Ostatné už spraví čerstvý vzduch. Netrpezliví môžu hmotu usušiť v rúre na pečenie. Po uschnutí môžeme prívesok zafarbiť napríklad lakom na nechty. Vo filme bol jeden had strieborný a druhý zlatý, v Endeho knihe biely a čierny (ako Yin a Yang).

Inak, tá hmota je super, asi z nej ešte niečo vyrobím.

Komentáre k článku

Pridať komentár:
Meno*: Pohlavie: on ona ono oni
URL/web: zapamätať? (použije cookies)
blah:   Antispam*: ( 12 plus 7 je ? )
Text*: * treba vyplniť aspoň polia označené hviezdičkouCtení čitatelia, toto je INTERNET. Čo sa tu píše, môže byť fikcia, polopravda, holá pravda alebo neexistovať. Akákoľvek podobnosť s čímkoľvek je možno výplod vašej fantázie. Ak s hocičím nesúhlasíte, máte právo opustiť stránku a zdržať sa komentára. Komentáre môžu byť zmazané. Za podporu webu patrí vďaka M@trixXovi. Blog bol presťahovaný a od 2017 funguje výhradne na tejto adrese. Všetky práva vyhradené.

Dear readers, this is Internet. Don't accuse me of truths or halftruths. Everything you read can be fiction or result of your imagination. If you don't agree with anything, it's your problem. You have right to leave and not comment. Comments can be deleted. Special thanks for support goes to M@trixX. All rights reserved.