Prečítané: Grisha

2019-06-11

Už mám za sebou celú trilógiu a aj keď nie som nijako unesená, aspoň to bolo primerane zábavné a oddychové čítanie, tak si to poďme rozmeniť na drobné. Pozor, spoiler!

Alina je tá ona špeciálna, jedinečná a vyvolená, nečaká ju nič iné ako pohnutý osud a je proste predurčená vykonať veľké veci. Ale ok, chápem, že toto nie je príbeh o inom, priemernejšom ruskom černokňažníkovi, ktorý sa nedožil konca všetkých troch kníh, ani o Nataši Ivanovne z Gornej- Dolnej, ktorej najväčší príspevok k ZSSR bola jej povestná lavórovica. Tak teda akceptujme, že Ala je najväčšia magička široko-ďaleko, čo disponuje fakticky nevídanou a neslýchanou mocou a závisí od nej celé cárstvo. A samozrejme, je to tínedžerka, čo znamená nepochopená, škaredá, nesmelá, ľutujúca sa šestnásťročná, s ktorou sa čitateľky-rovesníčky vedia dobre stotožniť. Preto od nej nemôžeme očakávať nič iné, ako že sa bude stále ľutovať, rochniť vo svojej neviditeľnosti a priemernosti a robiť hlúpe rozhodnutia. Takže opäť raz máme čo do činenia so stránkami plnými pubertiackych výlevov, do čoho občas vyčaruje nejaké svetlo a aj to jej bolo dané z nebies.

Pravdupovediac väčšinu času nechápem jej pohnútky. Najprv sa cíti osamotená, lebo vyrastá v sirotinci a neskôr v armáde nemá kamarátov (okrem toho jedného kamarátskeho týpka, ktorého majú všetci radi, ale to sa asi nepočíta). Keď objaví svoju úžasnú moc a dostane sa na kráľovský dvor, aby sa stala členkou elitnej skupiny čarodejov, cíti sa osamelá a smutná, lebo sa jej zdá, že nezapadá. Pritom len chodí a tvári sa, ako je každý rozhovor jej spolužiakov pod jej úroveň. Takto sa kamaráti nerobia, Alina. Takže o čo jej ide? Vypadnúť z paláca, lebo nie je schopná nájsť si priateľov? To veru musí byť príšerný život, v najprestížnejšej škole v krajine, kde ju kŕmia, šatia, má prepychovú izbu a dokonca služobníctvo! Údesná kariéra pre niekoho, kto vyrastal v decáku. Ale jasné, na škole sú aj slepice, teda pekné a obletované baby, ktoré sú k nej zlomyseľné a závidia jej šéfovu pozornosť.

Po tom, čo utečie, rozhodne sa, že by bol dobrý nápad zväčšiť si svoju moc. A keď ju opäť chytia, zistí, že vlastne už má dosť sily bojovať proti Rasputinovi a pre zmenu sa rozhodne utiecť so svojím frajerom, lebo... ??? Lebo ona si žiadnu moc nepýtala a nech jej všetci dajú svätý pokoj! Asi. Načo v sebe predsa len objaví patriotku a nutkanie obetovať sa pre matičku Rus a svojho chalana, ktorý všetko obetoval pre ňu, odsunie na druhú koľaj. Našťastie On je ten sladký, citlivý a obetavý hrdina, ktorý to samozrejme pochopí a naďalej bude pri nej stáť. A keď zistia, že aby im celý boj dobro vs. zlo fungoval, on musí zomrieť, tak jasné že sa ochotne hodí pod nôž. Je to dojemné, ale človek má chuť opýtať sa rozprávača: si si istý, že tak sa to stalo? Asi som už k smrti unavená tragickými hrdinkami, ktoré sú tak špeciálne, že ich nikto nechápe a ich pytačmi správajúcimi sa ako ponížený služobníček.

Prečo tieto lásky až za hrob? Veď si predstavme chalana, ktorý môže mať každú babu (a doteraz aj mal), je nonšalantný, vtipný, spoločenský a dobre vyzerajúci. Lebo presne také typy sa zamilovávajú do tej utiahnutej, náladovej, škaredej holky v triede... A potom pre svoju lásku obetujú úplne všetko, svoju kariéru, vyhliadky, záľuby a samozrejme život. Tomu sa nehovorí zdravý vzťah, aj keď sa tým možno spisovateľ zavďačí blúzniacim šestnásťkám.

Tiež som úplne nepochopila svet, ktorý je tak trochu magický, ale vzápätí popiera svoju vlastnú mágiu. Žiadny griša nemôže mať dva umocňovače! Až na toho, ktorý očividne môže... Ani neobľubujem, keď nás zoznámia so svetom, v ktorom je vták ohnivák mýtus a potom zmenia názor a zrazu ho ideme loviť.

Žiadne strachy, malo to aj dobré momenty a bolo to čitateľné až do konca. V prvom rade som rada už len zato, že sa to nezvrtlo na zvrhnutú, povrchnú, cukríkovú romancu a netočilo sa to len okolo ľúbostnej zápletky. Najprv som skoro prestala čítať, lebo príbeh sa uberal tradičným smerom: hlavná hrdinka príde na novú školu a hneď sa do nej zahľadí ten tajomný, temný sexoš, ktorého všetky chcú (a bude o ňu súperiť s tým druhým zlatým, šľachetným a citlivým chalanom). Tu to ale nakoniec bolo zahrané tak, že Temný ako správny záporák naivnú, romantickú Alinu zmanipuloval a využil. Fakt, že vzťah s jej osudovým chlapom nie je úplne ideálny, on sa rád obzerá za inými sukňami a dokonca sme ochotní pripustiť, že mal aj iné frajerky, je tiež vítaná zmena oproti dokonalým, nepoškvrneným láskam. Rovnako je úľava, že sa môžu rozísť, pohádať a všeobecne sa ich vzťah dostať do bodu, keď by si najradšej navzájom vyškriabali oči. A aj keď som nemala rada žiadnu inú postavu, stále tam bol cárevič Nikolai, vďaka za neho!

Čo sa týka konca... povedzme, že im to prajeme, aj keď kvôli tomu musel Mal vstať z mŕtvych.

Komentáre k článku

Pridať komentár:
Meno*: Pohlavie: on ona ono oni
URL/web: zapamätať? (použije cookies)
blah:   Antispam*: ( 19 plus 4 je ? )
Text*: * treba vyplniť aspoň polia označené hviezdičkou